دندان پزشکی اطفال : بیشتر از اصول بدانید

ترمیم دندان
دندان پزشکی ترمیمی چیزهایی که باید بدانید
سپتامبر 29, 2019
درمان ریشه دندان به صورت تخصصی
سپتامبر 29, 2019

دندان پزشکی اطفال و اهمیت آن

دندان پزشکی اطفال Pediatric dentistry یکی از پیچیده ترین نوع دندان پزشکی برای افراد متخصص در زمینه دندان پزشکی است. دندان پزشکان عمومی اگر علاقمند به کسب این مدرک باشند باید سه سال در این زمینه تلاش کند تا بتوانند در این رشته تجربه حاصل نمایند.

دندان پزشکی اطفال برای پوسیدگی دندان اطفال اهمیت ویژه ای قائل است. با تحقیق بر روی عده ای از کودکان، محققان متوجه شدند که بی توجهی به بهداشت دهان در اطفال باعث ایجاد اختلال در رشد کودک و درصد هوش پایین و روابط اجتماعی ضعیف در کودکان می شود. همچنین این گروه متوجه شدند که عادت های غذایی سالم و استفاده از منابع مغذی مانع از بیماری های دهان در اطفال می شود.

مراقبت از دندان های کودکان و مراجعه به دندان پزشکی کودکان

برای این که کودکان ما دندان های سالمی داشته باشند باید از پوسیدگی دندان آن ها جلوگیری کنیم.

-کودکان علاقه بسیار زیادی به خوردن مواد قندی و تنقلات دارند. برای کم کردن خطر پوسیدگی دندان کودکان باید از مصرف این گونه مواد توسط کودک خود جلوگیری نماییم.

-حذف پلاک از روی دندان اطفال به کمک مسواک زدن و استفاده از نخ دندان .

-استفاده از مواد حاوی فلوراید در مواد مصرفی کودکان. این مواد شامل خمیر دندان و ژل و دهان شویه و حتی آب آشامیدنی می شود.

به غیر از پوسیدگی که بیشتر بیماری های دهان و دندان در اطفال را سبب می شود. بعضی از بیماری ها در کودکان عوامل ژنتیکی دارند و به سبب اختلال ژنتیکی کودک دچار ناهنجاری های دندانی می شود. این ناهنجاری ها شامل: فرم دندان، تعداد دندان، ناهنجاری در روند رویش دندان و تکامل ریشه است.

بعضی از کودکان نیز با مشکلات پزشکی متولد می شوند که در دندان پزشکی اطفال باید با توجه به این بیماری ها به رفع عیوب دندانی در آنان اقدام کرد. همچنین استفاده از ارتودنسی در سنین کم به حل مشکلات دندانی در کودک کمک خواهد کرد. دندان کودکان نیز باید ترمیم دندان شود.

دندان پزشکی اطفال یک تخصص ویژه است که دندان پزشک با توجه به روان شناسی کودک اقدام به معالجه او می کند. و بنا در آن این است که با ترس رایج کودکان از دندانپزشک مقابله شود.

دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال و کودکان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Buy now